![](/static/61a827a1/assets/icons/icon-96x96.png)
![](https://lemmy.world/pictrs/image/0d5e3a0e-e79d-4062-a7bc-ccc1e7baacf1.png)
I wrote:
Let’s assume 1€ for all the other non-meat stuff you put in there…
Even, if it’s 2€ or 3€ for other people… It does not change the fact that you can create a huge meal for multiple days for a reasonable price.
Even if I consume all the stuff listed by you combined with pasta and tomatoes (as much as a single person can eat), that’s still not 80 $/€ a week for me…
I looked on the shop website of a national supermarket of my country and it offers (without discount) Gemüsepaprika (that seems to be the translation of bell peppers) for 5,30€ per Kilogram… A kilogram is probably 7 or 8 of them… But as I told before: I’m 1 person, not a whole family. There is no way, I put a kilogram or even 3 of them in there…
Maybe, it’s cheaper here. Supermarkets try to sell regional stuff, if available.