The per 100g price makes it seem like the 1kg (bottom) item is cheaper than the 2kg one.
I wonder how many people are baited into getting the more expensive item (by weight).
The per 100g price makes it seem like the 1kg (bottom) item is cheaper than the 2kg one.
I wonder how many people are baited into getting the more expensive item (by weight).
You should shop by ingrediends and ecological reasons. That’s sadly not represented by $/g.
The heavier product with the better “bang for the buck” is usually the one with the poorest quality and lots of sugar/additives/flavours/etc.
Discounter products like “Great Value” can easily have a better quality than stuff produced by “Kraft” and other Unilever/Nestle/etc. products.
Checking the ingredients list and the nutrition table should be a natural first instinct when grabbing something off the shelf.
What? How can my comment possibly be voted down?
While you’re not wrong that people should probably shop that way, if they can. It feels tone deaf, as many people can barely afford groceries in the first place, so shopping by cost per weight/calorie is almost a requirement.
At least I think that’s what’s happening.
Definitely what happened. OP sounds pretentious being like “you should be”.
yeah sounds way entitled. like people always have a choice of price to ingredient. sounds like someone who have never paid rent.
Thanks for stereotyping. I have and am still paying rent for all my life and the rest of it.
“Should” is meant here for a better/good way do do things. If it is not possible, a “should” just is not applyable, it is a “should” after all.
Maybe this is a language/cultural/mental perspective misunderstanding.