The per 100g price makes it seem like the 1kg (bottom) item is cheaper than the 2kg one.

I wonder how many people are baited into getting the more expensive item (by weight).

  • unemployedclaquer@sopuli.xyz
    link
    fedilink
    English
    arrow-up
    1
    ·
    edit-2
    1 month ago

    the per 100g price on the bottom is incorrect. they are 70 cents per 100g… or I’m too high. choosing by weight is literally the frugal method.

    edit: try living out of a vending machine - if you only have a dollar, you should buy the item with most weight and presumably most calories

  • neonred@lemmy.world
    link
    fedilink
    English
    arrow-up
    0
    ·
    edit-2
    1 month ago

    You should shop by ingrediends and ecological reasons. That’s sadly not represented by $/g.

    The heavier product with the better “bang for the buck” is usually the one with the poorest quality and lots of sugar/additives/flavours/etc.

    Discounter products like “Great Value” can easily have a better quality than stuff produced by “Kraft” and other Unilever/Nestle/etc. products.

    Checking the ingredients list and the nutrition table should be a natural first instinct when grabbing something off the shelf.

      • beastlykings@sh.itjust.works
        link
        fedilink
        English
        arrow-up
        0
        ·
        1 month ago

        While you’re not wrong that people should probably shop that way, if they can. It feels tone deaf, as many people can barely afford groceries in the first place, so shopping by cost per weight/calorie is almost a requirement.

        At least I think that’s what’s happening.

        • sour@feddit.org
          link
          fedilink
          English
          arrow-up
          0
          ·
          1 month ago

          Definitely what happened. OP sounds pretentious being like “you should be”.

            • neonred@lemmy.world
              link
              fedilink
              English
              arrow-up
              0
              arrow-down
              1
              ·
              1 month ago

              Thanks for stereotyping. I have and am still paying rent for all my life and the rest of it.

              “Should” is meant here for a better/good way do do things. If it is not possible, a “should” just is not applyable, it is a “should” after all.

              Maybe this is a language/cultural/mental perspective misunderstanding.

  • Shardikprime@lemmy.world
    link
    fedilink
    English
    arrow-up
    0
    arrow-down
    1
    ·
    1 month ago

    Over here, peanut butter is an EXTREMELY costly delicacy. To have a store sell it in 2kg portions for less than 10usd looks like a dream to me.

    You people need to better appreciate what you have

    • BigPotato@lemmy.world
      link
      fedilink
      English
      arrow-up
      0
      ·
      1 month ago

      It’s great value peanut butter. It is easier to clarify that as a semi solid oil than actual peanut butter. Feel free to be jealous but that’s not ‘good’ peanut butter. It’s better than nothing but only just.

      • Shardikprime@lemmy.world
        link
        fedilink
        English
        arrow-up
        0
        arrow-down
        1
        ·
        1 month ago

        Oh don’t worry, I am sure that whatever we get sent down here for exports is of inferior quality than your worst quality product

        But feel free to expose how no one has it worst than you guys as an excuse to complain